Restaurace, hospody, pivnice, kavárny i bufety

 

slovo úvodem

Jindřichův Hradec bylo vždy město na hospody bohaté. Nejprve to bylo způsobeno přítomností vojenské posádky, protože vojsko je vždy vděčným konzumentem alkoholu. K tomu se také druží děvčata a proto byl v posádkových městech zaváděn průmysl, kde pracují především ženy. Takovým podnikem byla textilka na Otíně. Socialistické Českoslovenko tento podnik ale zásobovalo zejména levnou pracovní silou z Polska a tak původní záměr asi zcela splněn nebyl. Jitka existuje dál, posádka v původní podobě nikoliv, v Hradci sice je vojenský útvar, ale zrušením základní vojenské služby zanikl i vliv přítomnosti vojska na pohostinství.

Obrázek přádelny Jitka (vlevo) jsem si vypůjčil ze stránky tohoto podniku, obrázek Žižkových kasáren vpravo je z Wikipedie (heslo Jindřichův Hradec III).

Zvláštní na Jindřichově Hradci je to, že tu pravděpodobně nikdy nebyla, není a asi  nebude (i když kdo ví) nádražní restaurace. Dnes je na nádraží místní dráhy výstavní síň a v ní  malý výčep a bufetík. Poblíž nádraží býval hotel U města Vídně, ale ten před časem zkrachoval, byl v ně bufet, který zmizel spolu s ním. Letos se objevilo nové sympatické zařízení s názvem "RETRO Bufet". Funkci přednádražního zařízení plnil po dlouhou dobu kiosek s názvem Krmelec, ten zase hygienické orgány zavřely, protože neměl hygienické zařízení. Spíš tu ale byla příčinou nedaleká benzínová stanice, které dělal Krmelec konkurenci. Na stejném místě vyrostl nový krytý bufet s posezením venku, kde si můžete dokonce nabrat i pitnou vodu.

Cestou z nádraží do centra toho moc než dojdeme ke klášteru nepotkáme a ani dříve bychom nepotkali snad kromě dobré zmrzliny. Za zminku stojí cestou do centra po pravé straně hotel Perla s restaurací, ten tu ovšem v polovině sedmdesátých let minulého století nebyl. Zato někde v místech dnešního autobusového nádraží byl nechvalně známý hotel Anděl s vykřičenou restaurací, která byla zařazena ve čtvrté kategorii, protože pátá nebyla. Naštěstí musel ustoupit výstavbě autobusového nádraží. Podobně nechvalně známou putykou bylo pohostinství U jelena naproti klášteru. V tomto domě je dnes Erste Bank.

Na dnešním Masarykově náměstí najdeme restauraci Střelnice, která je tu odpradávna a také tradiční na náměstí Míru jsou hotely Vajgar a Grand Černý orel. Za zmínku stojí ještě hotel Zlatá husa, ten patří do cenově dost náročné skupiny Concertino. Restaurace jsou dvě, ta hotelová patří mezi ty nákladnější, ale je tu i cenově přístupná Formanka. Dříve býval na náměstí ještě hotel Centrál.

Za zmínku stojí určitě i hospody U Václava a Kufr na Rybničním předměstí. Ta první je naproti stejnojmennému kostelu, ta druhá u nemocnice na Vídeňské ulici. V dobách vojenské slávy platila obě zařízení jednoznačně za putyku, zatímco u Václava je nyní sympatický penzionek a dá se tu dobře obědvat, Kufr zůstal dál pouhou lidovou pivnicí, kde se kromě piva dají dostat tak buřty s cibulí. Mimochodem není jasné,komu vadilo jméno Kufr, asi podle tvaru lokálu, za socialismu se tahle hospoda jmenovala U města Třeboně a říkalo se jí mimo tradičního jména Kufr také Třeboňka.

Vináren v Hradci mnoho nenajdeme, jedna vínotéka je zrovna naproti zmíněnému Václavu, v penzionu Kasper je viný sklípek a jeden viný sklípek bychom našli také v Jarošovské ulici.

Následující přehled není žádná reklama ani pozvánka k návštěvě. Je to souhrnná informace o stravovacích možnostech v Jindřichově Hradci a nevím, zda docela vyčerpávající. U každého zařízení je odkaz na jeho stránky (pokud existují) a stručná charakteristika, jaké mají pivo, zda je polední menu a charakter kuchyně. Na závěr je přibližný popis, kde zařízení je  různé poznámky zejména pokud není otevřeno každý den. Pokud zařízení patří k hotelu nebo penzionu je to také uvedeno.

Zařízení, která jsou v současnosti v provozu, jsou označeńa za jménem písmenem A,B,C,D. Toto značení znamená

A luxusní podniky nejvyšší cenové úrovně

B restaurace předevšín se stravovací funkcí s vyššími cenami

C restaurace obvykle s poledním menu, sloužící také jako pivnice, s běžnými cenami (polední menu do 100 Kč)

D hostince bez stravovací funkce, obvykle otevřené až odpoledne, nabízejí pouze drobné chuťovky k pivu

E bufety bez osluhy; nejsou to v+tšinou zařízení "na stojáka", ve většině jsou i stolky s židlemi a WC, ovšem klasická restautrace to není

Některá zařízení majitelů azijského původu nelze sice dobře do těchto kategorií zařadit, ale řídíme se u nich průměrnými cenami oběda, takže je většinou řadíme do skupiny C. V době reálného socialismu byla restaurační zařízení rozdělena do čtyř cenových skupiny, jednička jako nejlepší a čtyřka jako nejhorší. Pokud si to ještě pamatuji, uvádím také do jaké skupiny bylo dřívě pohostinství zařazeno. Jestli jsem se někde zmýlil, napište mi, rád údaj opravím.

 

Anděl (zanikla)

Hotel Anděl bylo zařízení nevalného vzhledu a pověsti, v místech dnešní přeložky u autobusového nádraží. Bylo zbořeno v souvislosti s výstavbou přeložky v roce 1975.

Apetit (A)

IV., Nové stavení 16

v penzionu Pod zámkem

www.penzion-pod-zamkem.cz

umístění: naproti zámku na druhé straně Nežárky

pivo: především Pisner Urquell, ovšem není to pivnice

Oběd tu dostanete, ale počítejte nejméně 300 Kč na osobu s pitím. Levná menu tu nejsou ani ve všední den.

 

Bar Denisa (C)

I., Na hradbách 185

pizzerie

Pivo: sortiment Krušovice

Kuchyně: pizzerie

Umístění: U centráního parku.

Bílá paní (C) 

I., Dobrovského 54

ve stejnojmenném hotelu, cestou z nám. Míru k zámku po pravé straně

www.hotelbilapani.cz/cz/

Pivo: Gambrinus

Polední menu: ano

Kuchyně: národní

 

Bobelovka (D)

Otín 187

 

Nekuřácká pivnice ve sportcentru Bobelovka. Otevřeno od čtvrtka do neděle odpoledne a večer, od 15 hodin.

 K Bobelovce se dá dostat pěšky od křižovatky Denisovy s přeložkou, přejít přeůožku a po místní komunikaci olem rybníka Střelnice k Otínu, před přejezdem železniční úzkokolejné vlečky doprava na most přes Hamerský potok a nedá se dojít jinam než k Bobelovce, asi 1,5 km nebo od Billy směrem na Otín a u továrny doprava k Bobelovce, asi 0,5 km.

www.bobelovkajh.cz

 

Bufet JHMD (E)

II.,Nádražní 694

v odbavovací hale JHMD

Pivo z pivovaru Bernard, včetně nealko a sem tam něco k zakousnutí.

bufet na náměstí míru

zanikl

Bufet na náměstí Míru byl v Hradci tradiční a dlouho se držel. neobstál zřejmě v konkurenci s restauracemi v okolí, které nabízejí za slušné ceny zejména dobré obědové menu. Zda nad tím plakat nebo ne toť otázka.  Pravdou je, že v době rozdílu mezi bufety a restauracemi s obsluhou svoji funkci plnil. V poslední době byl ale rozdíl mezi cenami obědův bufetu a restauracemi na náměstí jako Vajgar nebo Černý orel nepatrný a zákazník dá asi přednost k posezení v restauraci s obsluhou.

Club Na Piketě (C)

III., Na Piketě 608

v ulici Na Piketě, směr od kostela sv. Václava k sídlišti Hvězdárna po levé straně

www.piketa.cz/

Pivo: sortiment Krušovice, kuchyně národní.

 

Černej pták (C) 

I, Štítného 117

v stejnojmenním penzionu, naproti kostelu sv. Jana Křtitele

www.cernejptak.cz/

Pivo:  Prazdroj a Gambrinus v přijatelných cenách.

Polední menu

Kuchyně: je považována za lepší třídu ve městě.

 

Černý orel (C)

www.grandhotelcernyorel.cz

v stejnojmenném hotelu, který je také známý jako hotel Grand

I., nám. Míru 165

Pivo:vlastní

Polední menu: velmi výhodné

Kuchyně: národně pivovarská

 

Dobré časy (B)

IV., mlýn na Nežárce

v stejnojmenném penzionu

www.dobrecasy.cz

Tuto restauraci je těžko zařadit do obvyklé osnovy. Především, je otevřena jen v letní sezoně (červenec - září), v květnu a červnu jen v pátek a o víkendu. Přes poledne je otevřeno jen v sobotu a v neděli, kuchyně je netradiční, zaměřená na zvěřinu údajně z okolních lesů.

 

Frankův dvůr (B)

IV., Jemčinská 124

ve stejnojmenném hotelu

Frankův Dvůr je mimo centrum. Z Nežáreckého předměstí je třeba se vydat směrem na Buk a nejlépe odbočit do prava k Cvildovskému rybníku. Hotel a restaurace a hotel je přímo u něho.

pivo: z pivovaru Bernard

kuchyně: spíš česká

 

 

Gentleman (C) Z

II., Jarošovsá 55

ve stejnojmenném penzionu

V Jarošovské ulici poblíž Masarykova náměstí směrem k nádraží, přibližně v místech, kde bývala Zahradní.

www.restauracegentleman.cz/

Pivo: Prazdroj, Gambrinus, Kozel za přijatelné ceny

Kuchyně běžná česká.

Zahrádka je  pergola, která je na podzim a v časném jaru krytá a vytápěná, lze v ní sedět i když to jinde u venku možné není. Za pergolou je dětské hřiště a minigolf.

Gril Bar Puerto (C)

I. Panská 111

Pivo: sortiment Budvaru

Polední menu

Kuchyně: především speciality z grilu

Umístění: V Panské ulici

V provozu jen ve všední dny od 10.30 do 17.00

Háčko

III., sídliště Vajgar 877

www.hacko-restaurace.cz

Pivo: Prazdroj, Gambrinus, Kozel

Kuchyně: zejména pizza

 sídlištní pavilon na sídlišti Vajgar

V provozu od 16 do 2

Hvězdárna

V., Větrná

na stejnojmenném sídlišti u nákupního střediska Coop

Gambrinus z tanku

Charvi (B)

I, Panská 95

hradeczije.cz/indicka-restaurace/

Pivo mají také.

Kuchyně: opravdu indická restaurace s indickými kuchaři.

Umístění: V Panské ulici vpravo směrem k náměstí Míru na místě bývalé restaurace Kateřina..

V neděli není v provozu.

Jitřenka (C)

II. Denisova 943

U parkoviště na konci Růžové ulice směrem k Vajgaru.

Pivo: Staropramen, cenově výhodné

Kuchyně: česky hospodská

Otevřeno ve všední dny do 18 hodin. Malá, ale opravdu malá zahrádka se stolkem pro děti.

 

kasper Z

I., Dobrovského 176

Malá kavárnička ve stejnojmenném cyklopenzionu. Těžko zařadit do nějaké kategorie.

Kaštánek (E)

I., Masarykovo nám. 168

Kaštánek je bývalý mléčný bufet a tento charakter si dlouho toto zařízení drželo. Dobré snídaně za dobrou cenu. V poslední době se z Kaštánku stává spíš cukrárna.

V budově, kde je Kaštánek by měla proběhmout rekonstrukce na sídlo městské policie. Zdá se, že zatím se s tím tolik nespěchá.

Kavárna před pikolou za pikolou (D)

II., Claudiusova

Poblíž starého hřbitova. Pivo se zde točí Kout, kdo neví, pochází z pivovaru v Koutu na Šumavě.

www.pivovarkout.eu

Většinou je otevřeno až odpoledne, žádnou nabídku jídel tu nečekejte.

 

Klub - Véčko

III., Vídeňská 4

Pivo: Regent

Polední menu: ne, ve všední den lze získat oběd

Kuchyně: národní

Umístění: Na začátku Vídeňské ulice s výhledem na zámek

Otevřeno dlouho do noci, v sobotu a v neděli až odpoledne.

Krčma U Jáchyma

I.,Dobrovského 1

 www.krcmaurytire.cz

Pivo: sortiment Svijany (na stránce je Bernard)

Polední menu: ano

Kuchyně: národní

Umístění: ve vchodu do zámku. Tentýž majitel provozoval i Krčmu U rytíře na Radouňce, která už není v provozu-

Krmelec (E)

Nádražní
Cestou od nádraží vpravo benzinového čerpadla Agip. Staronový sympatický bufetík s posezením venku.

Kufr

III., Vídeňská 25

Pivo: Kozel, cenově výhodné

Polední menu: ne, je otevřeno až od 14.30

Kuchyně: jen pochoutky k pivu

Umístění: na Vídeňské poblíž nemocnice

Pouze pivnice.

Labužník

I., Klášterní

Ani bufet Labužník nezařazujeme do žádné kategorie, protože to není resaturace. K rychlému občerstvení může ale mdobře posloužit.

Měšťan

I., Panská 102

Pivo: Kozel, v kategorii hospod Kozlovna

Umístění: v stejnojmenném penzionu v Panské ulici

Tato restaurace má dost bohatou historii, kdysi se jí říkalo Lidovka, byly tu třeba dobré snídaně s držkovou polévkou.

Motorest Děbolín

Děbolín 23

Slušné místo k zastávce než dojedete do Hradce směrem od Tábora a Prahy.

Na Nežárce (D)

IV., Nežárecká 59

Pivo: Budvar

Kuchyně: pochoutky k pivu

Umístění: Od starého muzea Nežáreckou za mosztem vlevo.

Pivnice, otvírá v 16 hodin, tak tu nečekejte obědy, ale ani nějaké okázalé večeře, tak buřty a tlačenku.

Perla (C)

II., Nádražní 299

Ve stejnojmenném hotelu na dobrém místě mezi nádražím a centrem. Poslouží hlavně těm, co jdou z nádraží do města a nemůžou hladem vydržet. Je to zdravý průměr, žádná specialita, ale cenově přístupné.

 

Na Palásku (zanikla)

Tato restaurace byla ještě nedávno v prostorech obchodního střediska Staviland na Otíně a měla docela slušnou nabídku. Asi byla na nešťastném místě. 

Pivnice na nábřeží (D)

I., nábřeží Ladislava Stehny
U zastávky autobusu nábřeží před světelnou křižovatkou. Prostě pivnice, zajímavé je, že je otevřena od rána do večera, o víkendech dokonce celých24 hodin.

Pod hradem

I., Pod hradem 281

pivo:Černá Hora

Tato pivnice byla dříve známa jako Hausrovo pivní sanatorium. Otvírají v 15 hodin tak oběd tady nehledejte, ale něco k zakousnutí bývá. Pořádají se tu někdy rockoncerty.

Ze zahrádky je krásný výhled na Nežárku.

pod věží

I., Štítného 128

www.pod-vezi.eu

polední menu: ne, ale jinak široký výběr

kuchyně: česká, zejména ryby a zvěřina

cenová úroveň: vyšší

 

Quinnys

I., nám. Míru 157

Pivo: Primátor stout

Výčep irského charakteru.

 

Pizza Herb(C)

III., Vídeňská 5
U světelné křižovatky Vídeňská/Václavská.
Pizzerie s dosti rozsáhlou nabídkou.

Pod věží (B)

I. Štítného 128

www.pod-vezi.eu/restaurace/index.html

ve stejnojmenném penzionu

Kuchyně: Zvěřina, králík, krůta

Vyšší cenová úroveň.

 

Radouňka (zanikla)

Radouňka, Ke škole 23

(Také U rytíře)

Tradiční zahradní restaurace na předměstí Radouňka. Provoz byl ukončen a přenesen do vchodu u zámku.

Rudolfov (zanikla)

byla to zahradní restaurace cestou na Buk a Políkno, ještě na území města. Byla to také oblíbená vojenská restaurace, i když nebyla již na území posádky a dokonce mapička tam umístěná na to upozorňovala. Přesto s tím byly orgány posádky srozuměny a chodila tam i lítačka, která většinou slušně se chovajícímu vojákovi, kterého tam našla ani neřekla, že není na území posádky. Budovu projektoval architekt Národního divadla Zítko a snad proto se dostala na seznam nemovitých památek a to i přes svou značnou zchátralost. Několik obrázků najdete na této stránce

www.zanikleobce.cz/index.php?obec=2459

Obrázky jsou ale víc než pět let staré. Dnes vypadá objekt ještě hůř, ae něco se tam děje. Žeby obnova činnosti ?.

Restaurace č.p.4 (B)

I., Dobrovského nám.

směrem k zámku z centra vpravo, vedle Bílé paní

pivo: sortiment Svijany

kuchyně: mezinárodní

sympatická zahrádka

Retaurace Na cihelně

Otín 252
A Plynostav
Za křižovatkou u Kauflandu přes silnici ven z města,ve dvoře s velkoobchodem piva. Běžná restaurace.

Rychlé občerstvení sídliště Vajgar

III., sídliště Vajgar
A Merkur
Bufetík na sídlišti Vakgar poblíž prodejny COOP. Otevřeno v pracovní dny přes den a v sobotu dopoledne, Běžný sortiment, atraktivní může být nefiltrované pšeničné pivo.

 

 

 

Shanghai

Svatojanská 144

Čínská restaurace poblíž Vajgaru. 

www.shanghai-jh.cz

Slávie

III, Vajgar 673

 

Sparta

III., sídliště Vajgar 598

Typická sídlištní škatule. Na sídlišti Vajgar původně vznikly dvě restaurace, Sparta (blíž k centru) a Slávia (dál od centra), aby se nikdo nehádal. Sparta, která je dnes napojena na hostinec U Šmiků točí nicméně plzeňské pivo z tanku.

 

Střelnice

Masarykovo nám. 107

Na Masarykově náměstí nelze přehlédnout. Je to tradiční kulturní středisko s kinem a koncertním sálem. Zahradní restaurace, kterou inzerují na své stránce, v roce 2012 nebyla,v roce 2013 ano. Je tu dobrá kuchyně a dají se dostat i výhodné snídaně.

Třeboňka

viz Kufr

 

Udírna

Kostelní 72

udirna.com/

Hostel s celoročním provozem

Pivo: Kozel medium

Polední menu:  vysloveně není, ale oběd lze pořídit

Kuchyně: všehochuť, zejména uzené pokrmy, i uzené ryby

Ubytování: ano

Umístění: Blízko 15.poledníku

Jedna z mála kozlích restaurací ve městě.

U černého čápa

Dolní Žďár

penzion

www.ucernehocapa.cz/

U dobroty

II, Jarošovská 1

hradeczije.cz/u-dobroty/

Pivo: Gambrinus 

Polední menu: ano, velmi výhodné

Zahrádka: ne

Umístění: Na začátku Jarošovské (směrem od nádraží), u křižovatky naproti starému hřbitovu

 

U Jáchyma

I, Dobrovského 1 (zámek)

Stylová restaurace na zámku vlastníků bývalé restaurace U Rytíře na Radouňce.

Bernard

U Kůrků

II, Rezkova 256

www.ukurku.cz/

(Obrázek je ze stránek restaurace.)

Pivo: Sortiment Schwarzenbergského pivovaru v Protivíně. Zajímavé je dost levné nealko pivo Lobkowitz (v roce 2013 za 17 Kč točené)

Polední menu: výhodné, ale v létě musíte přijít tak do 12 hodin

Kuchyně: národní, velmi dobrá

Umístění: V místní části Zbuzany,na rohu Rezkovy a ulice 9.května, když se vydáte od nádraží kolem čerpací stanice Agip po výpadovce na Prahu, u první světelné křižovatky.

Hospoda U Kůrků byla odevždycky známá svým tanečním sálem.

 

 

 

 

 

 

 

U Města Vídně (zanikla)

Byla v budově stejnojmenného hotelu, který vznikl na místě bývalého nádraží úzkokolejky (představte si jak ta trať byla slavná a důležitá). Hotel zkrachoval a nezbylo z něho nic, jen budova, která je historickou památkou a tak zde oproti původnímu záměru nevznikl hypermarket, ale budova tu stojí jako němý prst. Zajímavé je, že zařízení zaniklo tak rychle, že nestačilo zlikvidovat některé webové stránky. 

 

 

U papoušků

II, Na příkopech 188

penzion

www.upapousku.cz/restaurace_a_kavarna.html

Pivo: Prazdroj Master, GAmbrinus

Polední menu: ano, slušný výběr a také jednotné menu s polévkou za 85 Kč, ostatní ceny v poledne se výrazně neliší

Kuchyně: směs mexické, italské a snad čínské kuchyně, je tím ovlivněna i polední nabídka

Zahrádka: krytá terasa

Umístění: Na Příkopech, nedaleko od hlavního parku

U Prokopů

II.,Nádražní 377

Pivo: BB (Samson)

Polední menu: nepodávají obědy, je otevřeno až odpoledne

Umístění:cestou z nádraží, přibližně naproti soudu

U Rytíře

Radouňka, Ke škole 24

zde zanikla

Tradiční hradecká zahradní restaurace. Na radouňce už ji ale nenajdete, přestěhovala se na zámek -viz U Jáchyma.

www. krcmaurytire.cz/

 

 

U Šmiků (Šmik, Šmikárna)

I., Kostelní 66

V Kostelní ulici, kousek od náměstí. Tato hospoda, dnes bychom ji mohli i nazvat restaurací, bývala vždy plzeňská, s výjimkou krátkého obdodbí na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století, kdy se stala zakouřenou knajpou s místním třeboňským pivem. od roku 2002 začala rozsáhlá rekonstrukce zařízení, které se stalo součástí sítě švejkovských plzeňských restaurací a dělá jí opravdu čest. Plzeň se tu točí z bag in tanků, takže má stejnou kvalitu jako ve spilce plzeňského pivovaru. Také interiér nedělá už tak hospodský dojem. V létě je tu i malá zahrádka,i když je to jen podium na chodníku.

Specialitou tohoto podníku je šmikovská topinka, topinka obložená ohromným množstvím sýra.

Lze vřele doporučit.

www.usmiku.cz/

U tkadlen (C)

I., Pod hradem 7

www.utkadlen.cz

(Obrázek ze serveru ubytovani-jindrichuv-hradec.com)

Pivo: Kozel, Prazdroj

Polední menu, ne, oběd lze získat

Kuchyně. česká

Restaurace v provozu jen v létě.

 

 

U zlatého bažanta

II, Růžová 41

Čínské bistro, název pochází od piva Zlatý bažant. Dobrá asijská resturace, více méně jen na oběd, je tu totiž otevřeno ve všední den do 18, v sobotuý jen dopoledne a v neděli vůbec ne.

U zlatého draka

I., nám. Míru +ýš

Čínská restaurace.

Vajgar

I.,nám. Míru 162

www.hotel-vajgar.cz/

Pivo: Budvar, Regent

Polední menu:vysloveně ne, obědy ano

Kuchyně: jihočeská, ryby

Umíst2ní> v hotelu Vajgar na nám2stí Míru

 
Zahradní - zanikla

Zahradní restaurace byla v Jarošovské ulici přibližně tam, kde je dnes Gentleman. Na jejím místě je dnes prodejna asijského textilu.

 

Zbuzany

Viz U Kurků

 

Zlatá husa

www.concertino.cz/restaurace.html