pivovary

Když se řekne Jindřichův Hradec, vybaví se většině lidí spíš rum, čili tuzemák než pivo. Přesto pivovarnictví v Jindřichově Hradci není bez tradice. Hradní pivovar se připomíná už kolem roku 1380 a patřil k nejstarším pivovarům na našem území. Nebyl ale moc velký a nebyl ani na místě, kde je dnešní zámecký pivovar (muzeum gobelínů). Nacházel se u mlýnské stoky a když král Vladislav II.Jagellonský, jehož výsostný znak je také ve znaku města, udělil malým pivovarníkům v roce 1494 várečné právo, konkurenčně těmto pivovarům už nestačil. V polovině XVI.století bylo ve městě evidováno už 23 malých pivovarů včetně měšťanského a také pivovar jezuitský, který založila nově vzniklá jezuitská kolej. Jezuitský pivovar zanikl se zrušením řádu, měšťanský pivovar připadl Černínům, kteří ho nakonec zrušili, aby nekonkuroval zámeckému pivovaru.

Zámecký pivovar v pozdější podobě nechal postavit Adam II. z Hradce na místě Pluhovy bašty a několika měšťanských domů, které Adam koupil a nechal za účelem stavby pivovaru zbořit. Je doložena smlouva o stavbě pivovaru s Italem Baldassarfem Maggim z 6.12.1580, v roce 1587 již pivovar vařil pivo a jeho výstav byl v roce 1593 na tehdejší dobu značných 2000 hl piva. V době panství Černínů po bitvě na Bílé Hoře patřil pivovar k největším v kraji a vystavoval přes 10000 hl piva ročně. Černínové začali v 18. století se stavbou velkého černínského paláce v Praze, kde je dnes MInistwerztsvo zahraničí a stavbu financovali právě z výtěžku pivovarů. Ještě jim zbylo i na stavební úpravy jindřichohradeckého pivovaru.

Od poloviny XVIII. století Černínové pivovar pronajímali sládkům, jedním z nájemcům byl v roce 1831-1835 František Smetana, otec slavného hudebního skladatele, který prožil své rané mládí právě zde. V XIX. století měl pivovar velkou konkurenci v třeboňském schwarzenbergském pivovaru (dnes Bohemia Regent). Aby Černínové v konkurenci obstáli, přidali k původnímu hradnímu a novějšímu provozu v dnešní budově ještě jeden provoz. Největšího výstavu dosáhl pivovar v letech 1883-1884, a to 17568 hl. Ke konci období habsburké monarchie už dosahoval výstavu takřka 30000 hl ročně, ovšem stotisícovým pivovarům budějovickému a třeboňskému stačit konkurenčně nemohl.

Po 1.světové válce a hospodářské krizi v třicátých letech minulého století pivovar technologicky přes určitá vylepšení zastaral a před 2. světovou válkou dosahoval výstavu jen 8000 hl ročně. Po znárodnění byl provozován až do roku 1967 podnikem Jihočeské pivovary n.p., kterému se jeho provoz nevyplatil a nakonec pivovar zrušil a budovy převedl do vlastnictví palírny Fruta (dnešní Fruko-Schulz), která z něho udělala skladiště. Tento podnik prodal starý pivovar do soukromých rukou. Budova vyhořela a hrozilo i její stržení. Nakonec se ale dostala do vlastnictví města a je v ní dnes Dům gobelínů. Nový pivovar z XIX. století je ve správě Národního památkové ústavu a dělá dost zchátralý dojem.

Od roku 1967 se tedy pivo  v Jindřichově Hradci nevařilo. V určité době se prodávalo v likérce FRUKO Schulz pivo s názvem Jindřichohradecká jedenáctka, které si firma objednala u pivovaru Bernard v Humpolci. Teprve rok 2013 je pro jindřichohradecké pivovarnictví přelomový, vznikly tu dva malé restaurační pivovary, jeden v hotelu Grand na náměstí Míru, druhý naproti kasárnám v restauraci Na růžku.

 

 

Jindřichohradecký orel

  

Na tomto místě byl hostinec už v XVI. století, daleko dříve než hotel. Jeden z jeho majiteléů Jan Heniker, po kterém se také jmenuje jeden druh jeden druh zdejšího piva,  zdejšího pivazískal v roce 1700 právo várečné, ale pivovárek nikdy nezřídil.

Současný kontejnerový pivovar o kapacitě 2x200 l v restauraci hotelu Grand Černý orel na Náměstí míru vznikl v roce 2014. Jelikož je kontejnerový, je nabídka pohyblivá, běžně dka. je v nabídce 11% výčepní pivo Salamon (byl to majitel zdejšího hostince v letech 1583-1607) a 12% klasický ležák Vajgar (podle místního rybníka) v ceně okolo 30 Kč. Obě piva jsou dobré chuti. Kromě toho pivovar nabízí o něco dražší 13% pivo Heniker typu IPA.Bývají v nabídce i různé speciality. Pivovar míval podium na náměstí, ale už ho nemá. Bez zajímavosti není ani cenově výhodné polední menu a rychlá obsluha, oproti jiným restauracím je ale nevýhoda, že v létě tu není zahrádka. O víkendech a večer je jenom standardní stálý, který není moc bohatý ale vybrat se z něho dá.

Pivovar pánů z růže

Restaurační pivovar pánů z růže Na růžku (naproti kasárnám) nabízí deseti a jedenáctiprocentní nefiltrované pivo vlastní výroby. V létě je tu dobré posezení na dvorku.

Původní název je pivovar Pánů z Růže, kteří jsou také v logu pivovaru. Obrázek tácku vlevo je trochu nedokonalý, inu najděte čistý pivní tácek pokud nevypadl zrovna ze skladu. Vpravo je dům, kde je pivovárek, je tam vidět i zahrádka na dvorku.        

 

Vždy první týden v září se v Jindřichově Hradci pořádají slavnosti piva, kterých se účastní různé pivovary, i větší.

LIKÉRKY

Fruko - Schulz

www.fruko.cz

Likérnictví a výroba lihovin má v Jindřichově Hradci velkou tradici, dokonce některé zdroje tvrdí, že přinejmenším druhý v pořadí rakousko uherský "rum"byl vyroben právě tady. Likérka Fruko-Schulz byla založena v roce 1898 panem Schulzem jako výrobna ovocných vín. Majitel koupil později pivovar v Kardašově Řečici a přenesl tam lisovnu ovoce. Ta fungovala v rámci Fruty i po znárodnění v roce 1948. Fungovala i hradecká likérka jako součást Fruty České Budějovice. Hradecká Fruta získala věhlas především jako výrobce výtečného tuzemského rumu. Závod byl původně mezi náměstím Míru a Balbínovým náměstím, ale v devadesátých letech minulého století se postupně přestěhoval na Jiráskovo předměstí na Vídeňskou za hřbitov. Nejznámějším výrobkem je nepochybně rum s lodičkou, i když se dnes jmenuje Tuzemák a také BUM hradní stráže, původně rum se stejným názvem.
Prodejna likérky je v Komenského ulici tam, kde byla původně výrobna.

Likérka Hill

hillsabsinth.cz

Likérka Hill byla založena v roce 1920 v Brušperku u Ostravy. Syn zakladatele Radomír Hill byl po znárodnění v padesátých letech minulého století na umístěnku zaměstnán v jindřichohradecké Frutě kde založil technologii výroby slavného rumu s lodičkou. LIkérku dnes provozuje vnuk zakladatele Tomáš. Výrobky jsou vyšší cenové úrovně a také vyšší kvality, je to zejména jediný absinth v České republice a nejspíš také jediný 80% český "rum" prodávaný pod jménem Alpský. Vzorkovna a prodejna je v Mlýnské ulici, u lávky pod zámkem, v předzámčí v Dobrovského ulici je také muzeum.

V tomto souboru je něco z historie likérky, soubor je z jejich stránek.

hill-s liquere - historie.htm (7358)