Doprava

Jindřichův Hradec leží mírně řečeno, stranou hlavních dopravních tahů.  Řeka Nežárka je splavná pro pár sportovních lodiček a ani na rybníku Vajgaru by se nějaká větší loď neuplatnila. Dálnice do Českých Budějovic zůstává na západ od města, stejně tak i železniční koridor Praha - České Budějoivuce -Linz. Přes město vede železniční trať z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy, která hlavně přispívá dopravě z Plzně přes České Budějovice do Brna. Tak se musíme smířit s tím, že hlavní dopravní zajímavostí zůstává soustava úzkokolejných tratí o rozchodu 760 mm, která už několikrát měla na mále, ale stále bojuje o své místo na slunci, zatím úspěšně i když už je spíš turistickou atrakcí než dopravní cestou.

V JIndřichově Hradci je letiště. Do světa odsud neodletíte, ale nějaký vyhlídkový let by se dal uskutečnit i aerotaxi tu může přistát a vzlétnout. Koncem druhé světové války bylo nad Jindřichovým Hradcem svedeno několik leteckých bitev. Letci se svého zaslouženého památníku dočkali až v posledním roce XX. století, těmto bitvám je také věnována jedna výstavní síň v místním muzeu.

Městská hromadná doprava není vzhledem k velikosti města příliš důležitá. Je uspořádaná poněkud chaoticky a nepokrývá celé území města. Městský úřad si je toho dobře vědom a má vypracovaný projekt výstavby nového systému MHD, bohužel díky předpisům o veřejných zakázkách se ho zatím nepodařilo uvést do chodu.

Doprava přes město je celkem dobře vyřešena a rušné dopravní cesty do centra nijak nezasahují. S parkováním to není moc ideální a tak se nesnažte jezdit na určitá místa, obzvláště v centru, všechno se dá obsáhnout pěšky. Na rozdíl od mnohých jiných měst je pěší zóna poměrně krátká, tvoří ji jen Panská ulice. Osobním autem se dá vjet i na hlavní náměstí, ale parkování tu je poměrně drahé. Taxíky sice po Hradci nejezdí, těžko by se uživily, ale u nádraží najdete telefon, kde taxi objednat, přijede ve velmi krátké době. V restauraci nebo v hotelu se o vás v tomto smyslu postaraj